Kui kiiresti peaks veebileht laadima?

Home - Veebiarendus - Kui kiiresti peaks veebileht laadima?
Veebilehe kiirus

Vastus on iseenest muidugi lihtne ja loogiline: võimalikult kiiresti. Kuid selle saavutamisega käivad kaasas erinevad nüansid. Siin on Sulle mõned ideed ja suunad, et kuidas oma veebilehe laadimise kiirust parandada.

Enamike veebilehtede puhul tuleb teha palju tööd, et veebilehe kiirust parandada. Sinu eesmärgiks peaks olema jõuda selleni, et veebileht avaneb 3 sekundi või väiksema aja jooksul. Veebilehe avanemise kiirust tasub iga natukese aja tagant monitoorida.

Veebilehe kiiruse avamine ja miks see on oluline

Veebileht laeb ennast ära tükkide haaval – mõnikord võid näiteks näha, et mõni foto või lõik avaneb esimesena ning ülejäänud detailid avanevad mõne hetke pärast järele. Iga veebilehe elemendi avanemine mängib üldkiiruse kujunemise puhul olulist rolli.

Korraliku kodulehe loomise sisukohalt on väga oluline, et mõistaksid kuidas veebilehe kiirust muuta paremaks, sest: 1) tarbijad on tihti kärsitud ja ei ole nõus pikalt ootama 2) Google andis hiljuti teada, et veebilehe avanemise kiirus on üks olulisemaid faktoreid, mille järgi Google otsingumootor veebilehele hinnangu annab. See mõjutab otseselt Sinu lehekülje nähtavust otsingumootoris.

Kuidas mõõta veebilehe kiirust?

Veebilehe kiiruse mõõtmiseks on olemas erinevaid tööriistu, kuid meie eelneva kogemuse põhjal on kõige parem tasuta tööriist selleks Google PageSpeed Insights.

Kindlasti hoia meeles ka seda, et veebilehekülg avaneb desktopil ja mobiilis erinevatel kiirustel. Vastavalt Backlinko uuringule, avaneb keskmine veebileht mobiilis 87% kauem kui desktopil.

Üldiselt on see seotud sellega, et mobiiltelefonidel on aeglasemad protsessorid, mis ei ava lehte nii kiiresti.

Kontrolli individuaalselt üle ka alalehed, mis juba tunduvad kiired

Kui Sinu veebilehel on alalehti mis juba laevad piisavalt hea kiirusega, siis sõltumata sellest tasuks need lehed individuaalselt Google PageSpeed Insightsist läbi lasta – on võimalik, et saad ka nende lehekülgede laadimiskiirust veelgi parandada.

Kuidas siis teha veebilehe laadimise kiirust paremaks?

Peale seda kui oled oma veebilehe Google PageSpeed Insightsist läbi lasknud ning saanud tagasisidet, et kuidas ja mille arvelt oma veebilehe kiirust parandada, on aeg need muudatused veebis ellu viia.

Muudatuste ellu viimiseks tuleks suhelda oma veebilehe looja või halduriga, kes aitab tehnilised muudatused aktiveerida.

Kindlasti tasuks lisatähelepanu pöörata järgmistele faktoritele:

Optimeeri ära lehel asuvad pildid

Meie klientide jaoks on piltide optimeerimine olnud tavaliselt kõige suurema mõjuga muudatus kiiruse seisukohalt.

Piltide optimeerimise jaoks on olemas erinevaid pluginaid. Näiteks WordPressi puhul LazyLoad plugin, mis aitab vähendada pildifailide suurust.

Optimeeri piltide formaat

Google’le meeldib kui veebis olevate piltide puhul on kasutatud “järgmise generatsiooni” formaate nagu näiteks JPEG 2000 või WebP. Vana generatsiooni formaatideks võib lugeda .PNG ja .JPG formaate.

Vähenda ümbersuunamisi

Lihtne ja loogiline. Iga kord kui su veeb eraldi suunab külastajat ühe lehe pealt teisele, lisandub HTTP päringu tõttu lisaaeg avanemisele.

Ära tee külastaja elu ebamugavaks ega lase tal oodata – iga sekund loeb.

Kasuta kvaliteetset veebimajutajat

Kui Sinu veebileht on hostitud madala või keskpärase kvaliteediga majutaja serveris, siis tasub kaaluda oma veebilehe kolimist korraliku hosti ja tippkvaliteetse serveri alla. Sellel võib olla lehekülje kiirusele väga suur mõju.

Kokkuvõte

Lehekülje kiirust tasuks kontrollida vähemalt ühe korra kuus, et monitoorida kas on toimunud mingeid olulisi positiivseid või negatiivseid muudatusi veebilehe kiiruses. Näiteks võib lehekülje kiirus muutuda aeglasemaks kui võtad installid uusi pluginaid või lood oma veebile lehekülgi juurde.

Osad meie kliendid on palunud meil läbi viia korra aastas veebilehe kiiruse auditi ja tehnilise optimeerimise.

Kui Sul ei õnnestu optimeerida oma lehekülje avanemise kiirust vähemaks kui 3 sekundit, siis ei ole hullu – 3 sekundit on tippkvaliteet. Keskmiseks veebilehekülje avanemise kiiruseks on 6 sekundit.